SSC4H-S25-D
Sta-Strap® clamp tie, light-heavy cross section, 1/4 (M6) screw, 15.6 (395mm) length, nylon 6.6, natural, bulk package.
Secure your cables with ease using our Sta-Strap® clamp tie. Designed with a light-heavy cross section and a 1/4 (M6) screw, this tie offers reliable fastening for various applications. Made of durable nylon 6.6 in a natural finish, it provides both strength and flexibility. With a generous length of 15.6 inches (395mm) and a maximum operating temperature of 185°F (85°C), it is ideal for indoor use. The tie can accommodate bundles up to 4 inches (102mm) in diameter, with a impressive tensile strength of 120 lbs (534N). RoHS compliant, it meets international standards for environmental responsibility. Trust in our releasable cable and wire ties for efficient wire management.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit SSC4H-S25-D |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | 3 in, 7.6 mm |
| Overall Length: | 15.6 in, 395 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 102 mm, 4 in |
| Tensile Strength: | 120 lb, 534 N |
| Product: | Releasable Cable & Wire Ties |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| SKU: | PANSSC4H-S25-D |
Frequently bought together
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download |



