SE50P-CR8
Braided Expandable Sleeving, 0.50" diameter (12.7mm), provides continuous abrasion resistance for wires, cables and tubing. The highly flexible open weave will not trap heat or humidity, gray, Polyethylene Terephthalate, 100 ft. per reel.
Enhance the durability of your wires, cables, and tubing with our Braided Expandable Sleeving. Designed for continuous abrasion resistance, this gray sleeve features a 0.50" diameter and a highly flexible open weave that won't trap heat or humidity. Made from Polyethylene Terephthalate, it ensures reliable performance in temperatures ranging from -70°C to 125°C. With 100 ft. per reel, it offers ample coverage for various applications. Achieve peace of mind with its UL94 HB1 flammability rating and RoHS compliance, making it a safe and eco-friendly choice for your wire and cable management needs.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit SE50P-CR8 |
| Color: | Gray |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C, 257 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -94 °F, -70 °C |
| Overall Length: | 30.5 m, 100 ft |
| Material: | Polyethylene Terephthalate |
| Flammability Rating: | UL94 HB1 |
| Product: | Braided Sleeving |
| Product Type: | Braided Expandable Sleeving |
| SKU: | PANSE50P-CR8 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 12/29/2017 | 2017-07-28-1 - Due to recent process improvements, a slight color change may be noticeable for our gray expandable braided sleeving products. The performance and quality of the product will not be affected. | Download |

