S31-175-L0
StrongHold Cable Tie, 30.55L (776mm), Heavy, Nylon, Weather Resistant, Black,Package 50
Secure your cables with ease using our StrongHold™ Cable Ties. Made of heavy-duty nylon, these weather-resistant ties are perfect for outdoor use, withstanding temperatures ranging from -40°C to 85°C. Measuring 30.55 inches in length, they offer ample room for bundling cables, with a maximum bundle diameter of 8.98 inches. These black cable ties have a tensile strength of 175 lbs, ensuring a strong and reliable hold. Ideal for wire and cable management, they come in a package of 50, making them perfect for various applications. Trust in the durability and performance of our StrongHold™ Cable Ties for all your bundling needs.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit S31-175-L0 |
| Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C, -40 °F |
| Overall Width: | 14.1 mm, .56 in |
| Overall Length: | 30.55 in, 776 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 228.1 mm, 8.98 in |
| Tensile Strength: | 175 lb, 778.43 N |
| Environment Application: | Outdoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .28 in, 7.1 mm |
| SKU: | PANS31-175-L0 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |

