PV14-8LFB-3K
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, funnel entry, plastic insulation crimp, 16- 14 AWG wire range, #8 stud size.
Enhance your electrical connections with our Locking Fork Terminal. Designed for easy installation, this vinyl insulated terminal features a convenient funnel entry and secure plastic insulation crimp. With a wire range of 16-14 AWG and a #8 stud size, it's perfect for a variety of applications. Crafted from durable copper with a tin-plated finish, it ensures reliable conductivity. RoHS compliant and capable of withstanding temperatures up to 105°C (221°F), it meets stringent quality standards. Upgrade your wiring setup with this essential connector.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PV14-8LFB-3K |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Length: | 23.4 mm, .92 in |
| Stud Size: | #8 |
| Stud Hole Size: | 4.1 mm, 4/25 in |
| Material: | Copper |
| Insulation Material: | Vinyl |
| Maximum Wire Size: | 14 AWG |
| Minimum Wire Size: | 16 AWG |
| Barrel Type: | Funnel |
| Finish: | Tin Plated |
| Product: | Crimp Spade Terminals |
| Fork Type: | Locking Fork |
| SKU: | PANPV14-8LFB-3K |
Frequently bought together
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |












