PNF18-6LF-M
Locking Fork Terminal, nylon insulated, funnel entry, 22-18 AWG, #6 stud size, bulk package.
Enhance your electrical connections with these Locking Fork Terminals. Designed for 22-18 AWG wires, they feature a #6 stud size for secure attachment. The nylon insulation ensures safety and the funnel entry facilitates easy wire insertion. With a maximum operating temperature of 105°C (221°F), these terminals are reliable in various environments. Constructed with copper and tin-plated for durability, they meet RoHS compliance standards. Perfect for professionals in need of high-quality crimp terminals.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PNF18-6LF-M |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Length: | .82 in, 20.8 mm |
| Stud Size: | #6_1 |
| Stud Hole Size: | 3/20 in, 3.8 in |
| Outside Diameter: | .15 in, 3.7 mm |
| Material: | Copper |
| Insulation Material: | Nylon |
| Maximum Wire Size: | 18 AWG |
| Minimum Wire Size: | 22 AWG |
| Barrel Type: | Funnel |
| Finish: | Tin Plated |
| Product: | Crimp Spade Terminals |
| Fork Type: | Locking Fork |
| SKU: | PANPNF18-6LF-M |
Frequently bought together
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |







