PLT4H-C
Pan-Ty® locking tie, light-heavy cross section, 14.5 (368mm) length, nylon 6.6, natural, standard package.
Part Aliases: MS3367-3-9
Secure your cables with ease using our Pan-Ty® locking tie, designed for light to heavy-duty applications. With a length of 14.5 inches and a maximum operating temperature of 185°F, these nylon 6.6 ties are durable and reliable. Perfect for plenum environments, they have a natural color and a maximum bundle diameter of 4 inches. With a tensile strength of 120 lbs, you can trust these ties to keep your cables organized and secure. RoHS compliant for environmental peace of mind, these ties are essential for any wire and cable management setup.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PLT4H-C |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | 12.2 mm, 48 in |
| Overall Length: | 14.5 in, 368.3 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 101.6 mm, 4 in |
| Tensile Strength: | 120 lb, 533.78 N |
| Environment Application: | Plenum |
| Minimum Bundle Diameter: | .19 in, 4.8 mm |
| Part Aliases: | MS3367-3-9 |
| SKU: | PANPLT4H-C |
Frequently bought together
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |




