PLM1M-M3
Pan-Ty® marker tie, wrap, miniature cross section, 3.9 (99mm) length, .26 x .95 (6.6 x 24.1mm) marker write-on area, nylon 6.6, orange.
Part Aliases: MS3368-5-3E
Enhance cable organization with our Pan-Ty® marker tie, designed for efficient wire management. This miniature cross section tie features a durable nylon 6.6 construction in vibrant orange, ensuring visibility in any indoor environment. With a maximum operating temperature of 185°F and a minimum of -60°C, it guarantees reliable performance in varying conditions. The 3.9-inch length and .26 x .95-inch marker write-on area provide ample space for labeling, promoting seamless identification. Its 18 lb tensile strength and .87-inch maximum bundle diameter offer secure fastening for cables. RoHS compliant and with part aliases MS3368-5-3E, this wrap is a versatile and essential component in wire and cable management.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PLM1M-M3 |
| Color: | Orange |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -70 °F |
| Overall Width: | 1 in, 2.5 mm |
| Overall Length: | 3.9 in, 99 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 22.1 mm, .87 in |
| Tensile Strength: | 18 lb, 80 N |
| Product: | Marker & Flag Cable & Wire Ties |
| Product Type: | Wrap |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| Marker Write On Area: | 159.1 mm², .25 in² |
| Part Aliases: | MS3368-5-3E |
| SKU: | PANPLM1M-M3 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |

