LCDX6-14DF-L
Two-hole, flex lug, #6 AWG wire, 1/4 stud hole, 1 hole spacing, 90° angle tongue.
Enhance your electrical connections with our premium Compression Lugs. This two-hole, flex lug is designed for #6 AWG wire, providing secure and efficient termination. Featuring a 1/4 inch stud hole and 1 inch spacing, it ensures reliable performance in various applications. The 90-degree angle tongue with a standard width of 0.48 inches guarantees seamless connectivity. With RoHS compliance, you can trust in its quality and environmental responsibility. Upgrade your connectivity solutions with these Compression Lugs.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LCDX6-14DF-L |
| Color Code: | Blue |
| Barrel Type: | Standard Barrel Length with Inspection Window |
| Tongue Type: | Standard |
| Product Type: | Compression Connectors - Lugs |
| Tongue Width: | 12.2 mm, .48 in |
| Barrel Length: | 12.2 mm, .48 in |
| Overall Length: | 2.03 in, 51.6 mm |
| Stud Hole Size: | 42.826 in, 6.4 mm |
| Product: | Compression Lugs |
| Stud Hole Spacing: | 1 in, 25.4 mm |
| SKU: | PANLCDX6-14DF-L |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 02/22/2021 | PAN-OBS-20210222 - Discontinuance. Discontinuation of some Panduit products. Some parts have suggested replacements please see PCN for this info. LTB 5/31/21 | Download |

