Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LCAF2-56H-E |
| Overall Length: | 1.65 in, 41.9 mm |
| Stud Hole Size: | .313 in, 7.9 mm |
| Tongue Width: | .7 in, 17.8 mm |
| Barrel Length: | .88 in, 22.4 mm |
| Barrel Type: | Standard Barrel Length with Inspection Window |
| Product: | Mechanical Lugs |
| Product Type: | Tin-Plated Copper Compression Connectors - Lugs |
| Tongue Type: | Standard Tongue Width |
| Tongue Angle: | 45° |
| SKU: | PANLCAF2-56H-E |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 10/06/2021 | PAN-OBS-20210604-01 - Discontinuance some with replacements. Some Power Connector products will be discontinued. LTB 10/6/21 | Download |

