LCA4/0-56F-X
One-hole, standard barrel with window lug, 4/0 AWG wire, 90° angle tongue, 5/16 stud hole.
Enhance your electrical connections with our Tin-Plated Copper Compression Connectors - Lugs in vibrant purple. Designed for 4/0 AWG wire, these one-hole lugs feature a standard barrel with an inspection window for easy monitoring. The 90° angle tongue with a 1.06-inch width ensures secure attachment, while the 1.19-inch barrel length accommodates various stud hole sizes, including 5/16 inch. With RoHS compliance, you can trust in the quality and environmental responsibility of our product. Elevate your electrical projects with these high-performance connectors.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LCA4/0-56F-X |
| Product Type: | Tin-Plated Copper Compression Connectors - Lugs |
| Overall Length: | 1.77 in, 45 mm |
| Product: | Compression Lugs |
| Color Code: | Purple |
| Tongue Type: | Standard |
| Tongue Width: | 1.06 in, 26.9 mm |
| Barrel Length: | 1.19 in, 30.2 mm |
| Stud Hole Size: | 42.491 in, 7.9 mm |
| Barrel Type: | Standard Barrel Length with Inspection Window |
| Tongue Angle: | 90° |
| SKU: | PANLCA4/0-56F-X |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 02/22/2021 | PAN-OBS-20210222 - Discontinuance. Discontinuation of some Panduit products. Some parts have suggested replacements please see PCN for this info. LTB 5/31/21 | Download |

