LAA4/0-38-5
One-hole, aluminum, long barrel, 4/0 AWG, 3/8 (9.5mm) stud hole.
Easily secure and connect heavy-duty cables with our One-hole Compression Lug. Made of durable aluminum with a white color code for quick identification, this lug is designed for 4/0 AWG cables with a 3/8 inch stud hole. Its long barrel provides a secure connection, while the standard tongue width ensures compatibility with various terminals. With a total length of 3.56 inches, including a 1.44-inch barrel, it offers ample space for efficient crimping. RoHS compliant and suitable for various applications, this lug is a reliable choice for professionals in need of high-quality connectors.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LAA4/0-38-5 |
| Overall Length: | 3.56 in, 90.4 mm |
| Stud Hole Size: | 42.95 in, 9.5 mm |
| Tongue Width: | 1.19 in, 30.2 mm |
| Barrel Length: | 1.44 in |
| Color Code: | White |
| Product: | Compression Lugs |
| Product Type: | Compression Connectors - Lugs |
| Tongue Type: | Standard |
| SKU: | PANLAA4/0-38-5 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 04/12/2023 | PAN-OBS-20230112-1 - End Of Life with Bulk Replacement. "The LAA, LAB and SA aluminum compression power connector family of lugs will now be sold in bulk packaging only and will no longer be able to be ordered in smaller increments. They will be moving from standard packages of 1 -20 pcs per box to bulk packages of 6 -200 pcs per box. " | Download |

