G4X2LG6
Panduct® type G wide slot wiring duct, 4 W x 2 H, 6' length, PVC, light gray.
Enhance cable organization with our Panduct® type G wide slot wiring duct in light gray. Measuring 4 inches in width by 2 inches in height, this 6-foot length duct is perfect for neatly routing cables. Made of lead-free PVC and RoHS compliant, it's both durable and environmentally friendly. Featuring mounting holes for easy installation, it offers a .31-inch slot width for efficient cable management. Ideal for various applications, this wide slot wiring duct ensures a tidy and secure wiring setup.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit G4X2LG6 |
| Color: | Light Gray |
| Mount Type: | Mounting Holes |
| Overall Width: | 108 mm, 4.25 in |
| Overall Height: | 2.12 in, 53.8 mm |
| Overall Length: | 1.8 m, 6 ft |
| Material: | Lead-Free PVC |
| Slot Width: | .31 in, 7.9 mm |
| Height: | 2.12 in, 53.8 mm |
| Width: | 108 mm, 4.25 in |
| Product Type: | Wide Slot Wiring Duct |
| SKU: | PANG4X2LG6 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |



