CLT100F-C3
Corrugated loom tubing slit wall, 1" (25.4mm) x 100' (30.5m), polyethylene, orange.
Enhance cable organization and protection with our Corrugated Loom Tubing. Measuring 1" in width and stretching an impressive 100 feet, this slit wall tubing is crafted from durable polyethylene in a vibrant orange hue. With a high maximum operating temperature of 122 °F and a low of -40 °F, it's suitable for a wide range of environments. Its UL94 HB1 flammability rating ensures safety, while its 1.09-inch outside diameter and .92-inch inside diameter offer ample space for cable management. Perfect for indoor use and compliant with RoHS standards, this tubing is a reliable choice for your wire and cable management needs.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit CLT100F-C3 |
| Color: | Orange |
| Maximum Operating Temperature: | 122 °F, 50 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C, -40 °F |
| Outside Diameter: | 1.09 in, 27.7 mm |
| Material: | Polyethylene |
| Inside Diameter: | 23.2 mm, .92 in |
| Flammability Rating: | UL94-HB |
| Product: | Corrugated Loom Tubing |
| Product Type: | Corrugated Loom Tubing |
| Environment Application: | indoor |
| SKU: | PANCLT100F-C3 |
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |
Product Change Notice
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download |
|---|---|---|
| 04/01/2020 | PAN-OBS-20221003-1 - Dimensional Change. A tooling change occurred on Panduit’s CLT products in April 2020 resulting in outside diameter and inside diameter dimensional changes. See below chart detailing nominal dimensional changes. See drawing GB0222BP REV. 11 for changes and tolerances. | Download |
| 01/01/2020 | PAN20200131 - Product Change. Shades of Yellow and Orange product will change in our CLT product line. The color change is due to the suppliers alignment to automotive industry color standards. There is no change to performance or material characteristics. | Download |

