BT2S-M39
Dome-Top® barb ty cable tie, standard cross section, 8.0 (203mm) length, heat stabilized nylon 6.6, natural.
Part Aliases: MS3367-1-12
Secure your cables with ease using our Dome-Top® barb ty cable tie. With a standard cross section and 8.0-inch length, it's perfect for organizing wires in any setting. Made from heat stabilized nylon 6.6 in a natural color, this tie can withstand temperatures ranging from -60°C to 115°C. Its durable construction ensures reliable performance, with a maximum bundle diameter of 2 inches and a tensile strength of 50 lbs. ROHS compliant and suitable for indoor use, it's an essential tool for wire and cable management.
Details
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit BT2S-M39 |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 115 °C, 239 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | .32 in, 8.1 mm |
| Overall Length: | 203.2 mm, 8 in |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 2 in, 50.8 mm |
| Tensile Strength: | 222.41 N, 50 lb |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| Part Aliases: | MS3367-1-12 |
| SKU: | PANBT2S-M39 |
Frequently bought together
Compliance
Environmental Initiative Details
| Environmental Initiative: | RoHS |
|---|---|
| Compliant: | Unknown |
| Date of this Information: | Unknown |
| Notes: |



